✓ Възстановено плащане с кредитна карта — сигурно пазаруване чрез Privacy Shield

T-Bact маст

✅ Унищожава вредните бактерии
✅ Лечи кожни инфекции
✅ Предпазва от бактериален растеж
✅ Намалява възпалението
✅ Спомага за заздравяването на рани

Мазта T-Bact съдържа Mupirocin.

Медицински преглед от Morgan Ellis — Фармацевтичен изследовател · 8 години опит  · Последен преглед: май 2026 г.

Купувайте повече, спестявайте повече Цена за туба
1 туба
US$9.00/туба
US$9.00
2 туби
US$8.25/тюбик · спестете 8%
US$16,50
3 туби
US$7.67/тюбик · спестете 15%
US$23.00
6 туби НАЙ-ДОБРА ЦЕНА
US$7.00/туба · спестявате 22%
US$42.00
Шифровано плащане
Криптовалути - 10% отстъпка
Дискретна доставка по целия свят
1,400+ клиенти · 50+ държави

⚡ Бърз отговор — Какво е T-Bact маст?

T-Bact маст съдържа мупироцин 2% w/w като локална маст от GlaxoSmithKline — антибиотик с уникален механизъм на действие, използван за лечение на импетиго, вторични инфекции на малки рани и порязвания, инфектиран екзем, фоликулит, и за деколонизация на носовия MRSA. Механизмът на действие на мупироцина (инхибиране на бактериалната изолеуцил-тРНК синтетаза) е уникален — няма кръстосана резистентност с други класове антибиотици. Това го прави ценен ресурс срещу мултирезистентни микроорганизми, включително метицилин-резистентни Staphylococcus aureus (MRSA). Нанесете тънък слой 2-3 пъти дневно за максимум 7-10 дни. След 10-ия ден рискът от развитие на резистентност нараства значително — мупироцинът НЕ трябва да се използва за дългосрочно превързване на рани или хронична кожна колонизация без микробиологично потвърждение. Най-чести странични ефекти: лекът изгаряне, парене или сърбеж на мястото на нанасяне. Мупироцинът е предназначен само за кожна употреба — не нанасяйте върху лигавици, очи или използвайте кожната форма в носа (за деколонизация на MRSA съществува отделна назална форма на мупироцин).

Какво получавате с MedsBase: Производител, сертифициран от WHO-GMP · Дискретна опаковка · Доставка по целия свят · Над 1400 потвърдени отзива от клиенти

📦 Всяка поръчка е покрита от нашата Политика за повторна изпратка — ако вашата пратка не пристигне в рамките на 20 работни дни, ние я изпращаме отново.

Защо да поръчвате от MedsBase

Нашите генерични лекарства се доставят от производители, сертифицирани от WHO-GMP, и се изпращат по целия свят в дискретна, обикновена опаковка — без име на лекарството външно на пратката. Плащанията с карта се обработват чрез регулиран процесор (описанието на извлечението включва регулиран процесор за плащане с карта — никога “MedsBase” или име на лекарство). Приемат се също криптовалути и банков превод SEPA. Всяка поръчка е подкрепена от нашата политика за гарантирано преизпращане.

Какво е T-Bact маз?

T-Bact мазта е локален мупироцин 2% w/w препарат от GlaxoSmithKline, доставян в туба от 5 g. Мупироцинът (предишно известен като псевдомонова киселина А) е изолиран за първи път от Pseudomonas fluorescens през 1971 г. и е въведен в клиничната практика през 1985 г. Международно се търгува под марките Bactroban (GSK), Centany (Medimetriks), Eismycin, Mupirox, Mupiderm, Foban, както и много генерични версии.

Как действа мупироцинът?

Мупироцинът има уникален механизъм на действие не се среща при никоя друга класа антибиотици:

  • Инхибира бактериалната изолеуцил-тРНК синтетаза (IleRS) — ензимът, който зарежда тРНК с изолеуцин за синтеза на протеини. Без функционална IleRS, бактериалният протеинов синтез спира и клетката умира.
  • Селективен за бактериалната IleRS — човешката IleRS е структурно различна и не се влияе при клинични дози, което дава на мупироцина отлична граница на безопасност.
  • Бактерициден при терапевтични концентрации спрямо чувствителни грам-положителни бактерии (Staphylococcus aureus включително MRSA, Streptococcus pyogenes) и някои грам-отрицателни. Ограничена активност спрямо анаероби и грам-отрицателни ентеробактерии.
  • Няма кръстосана резистентност с бета-лактами, макролиди, флуорохинолони, тетрациклини, гликопептиди или която и да е друга класа антибиотици — това е голямото клинично предимство на мупироцина срещу MRSA.

Мупироцинът бързо се инактивира в серума (полуживот <30 мин) и има минимална системна абсорбция от непокътната кожа — той е изключително локален антибиотик. Видимо подобрение на кожната инфекция обикновено започва в рамките на 2-3 дни; пълно изчистване през 7-10-дневния курс на лечение.

Кога се използва T-Bact мана

Одобрени показания:

  • Импетиго (причинена от Staphylococcus aureus или Streptococcus pyogenes) — първичен топичен антибиотик за ограничена импетиго
  • Секундарна инфекция на малки рани, порязвания, ожулвания, разкъсвания и изгаряния
  • Инфектирани дерматози — секундарно инфектиран екзема, контактен дерматит
  • Фоликулит (бактериален)
  • Фурункулоза (циреи) — неусложнени

Извънетикетни / специализирани употреби:

  • Деколонизация на MRSA / MSSA в носната кухина — използване на специалната 2% носна мазилка (НЕ тази кожна формулация), 2-3 пъти дневно за 5 дни. Стандартен предоперативен протокол за сърдечни, ортопедични и други високорискови операции.
  • Превенция на рецидивиращ фурункулоза — назална деколонизация + интермитентно локално лечение на колонизирани кожни участъци
  • Контрол на епидемични изблици в здравни заведения (отделения за новородени, диализни единици)

Мупироцинът е НЕ за: дълбоки абсцеси (изискват хирургичен дренаж), целулит (изисква системен антибиотик), еризипел, инфектирани диабетни язви на крака (полимикробни, изискват системна терапия + лечение, базирано на култура), или гъбични/вирусни кожни инфекции.

Дозиране на маз T-Bact и начин на приложение

  1. Мийте си ръцете преди и след нанасяне.
  2. Очистете внимателно засегнатата област с лека сапуна и вода; избършете с чиста кърпа.
  3. Нанесете малко количество маз T-Bact (количество с размерите на грахово зърно покрива лезия от 2-3 cm) върху инфектираната област; разтрийте леко.
  4. Покрийте със стерилна превръзка при необходимост — особено при импетиго по открити части от кожата (лице, ръце) за предотвратяване на предаване и намаляване на автоинокулация.
  5. Нанасяйте 2-3 пъти дневно до 7-10 дни.
  6. Ако няма подобрение след 3-5 дни, консултирайте се с лекар — инфекцията може да е причинена от мупироцин-резистентен организъм, да е различен микробиологичен процес (гъбичен, вирусен) или да изисква системни антибиотици.
  7. Не използвайте за повече от 10 дни — рискът от развитие на резистентност нараства рязко. Ако проблемът е хронична колонизация, обсъдете стратегии за дългосрочна деколонизация с вашия лекар (редуване на антисептици, поведенчески мерки).

Деца: безопасен за възраст над 2 месеца при лекарски надзор. Същата схема на дозиране.

Бременност: минимална системна абсорбция; обикновено се счита за безопасен. Кърмене: не нанасяйте на зърната без специалистен съвет.

Резистентност към MRSA и управление на антибиотиците

Мупироцинът е един от малкото локални антибиотици с надеждна активност срещу метицилин-резистентни Staphylococcus aureus (MRSA) — включително общностно придобити (CA-MRSA) и болнично придобити (HA-MRSA) щамове. Това го прави ценен, но и уязвим към резистентност, причинена от неправилна употреба.

Резистентността към мупироцин се проявява в две форми:

  • Ниско ниво на резистентност (MIC 8-256 μg/mL) — причинена от точкови мутации в хромозомата на IleRS. Лечението все още може да бъде успешно, но с по-висок процент на неуспех.
  • Високо ниво на резистентност (MIC >512 μg/mL) — причинена от придобити плазмидни mupA ген, кодиращ алтернативен IleRS. Лечението обикновено е неуспешно. Разпространението на високо ниво на резистентност се е увеличило от <1% през 1990-те години до 5-25% в някои болнични среди сега.

Принципи за рационално използване на мупироцин:

  • Използвайте само когато е налице действителна нужда от местен антибиотик — не за рутинна профилактика при всяка рязка или драскотина
  • Ограничете всеки курс на лечение до максимум 7-10 дни
  • Не използвайте за дългосрочни превръзки при рани
  • Резервирайте за потвърдени или силно подозирани стафилококови инфекции
  • За деколонизация на MRSA следвайте институционалните протоколи — не прилагайте дълги курсове по собствена преценка

Странични ефекти

  • Често срещани (леки): парене, щипане, сърбеж на мястото на нанасяне (често свързани с полиетиленгликоловата основа)
  • По-рядко: суха кожа, контактен дерматит, еритема
  • Рядко: алергичен контактен дерматит, генерализирани хиперчувствителни реакции
  • Много рядко: Синдром на Стивънс-Джонсън, системна токсичност при обширна употреба върху големи повърхности (полиетиленгликоловият носител може да се абсорбира през силно увредена кожа)

Противопоказания и предупреждения

  • Хиперчувствителност към мупироцин или към някой от експипиентите (включително полиетиленгликол)
  • Приложение върху лигавични обвивки (очи, уста, вагина, уретра)
  • Използване на кожната форма в носната кухина (вместо това използвайте специалната носова форма на мупироцин)
  • Нанасяне върху големи повърхности на увредена или изгоряла кожа (възможно системно абсорбиране на полиетиленгликоловата основа при пациенти с бъбречна недостатъчност)
  • Тежка бъбречна недостатъчност (относителна контраиндикация за широко приложение, поради риск от натрупване на PEG)

Лекарствени взаимодействия

Топикалният мупироцин има минимално системно абсорбиране и няма клинично значими лекарствени взаимодействия. Локални взаимодействия, които трябва да се управляват:

  • Други топикални препарати — не нанасяйте различни топикални препарати на една и съща област едновременно; разделете приложението с поне 30 минути
  • Други местни антибиотици — не комбинирайте; излишно и увеличава риска от резистентност

Сравнение на T-Bact маст с алтернативите

Топикален антибиотикНай-добро за
Мупироцин 2% (T-Bact маст)Импетиго, MRSA-позитивни инфекции, кратки курсове с фокус
Фузидиева киселина 2%Същите показания като мупироцин; нарастваща резистентност в някои региони; в някои препоръки се резервира за по-ограничено използване
Ретапамулин 1%По-нова алтернатива; ограничена наличност; за импетиго >9 месеца
Комбинации бацитрацин/полимиксин/неомицинБезрецептурни опции за малки рани; висок риск за сенсибилизация (особено неомицин, виж Betnovate-N)
Топичен клиндамицин (Клинситоп)Акне (специално предназначен за C. acnes); не за импетиго
Орален флуклоксацилин/цефалексин/клиндамицинОбширно импетиго, целулит, инфекции със системни симптоми

Съхранение и срок на годност

Съхранявайте маз T-Bact под 25°C в оригиналната туба. Затваряйте капачката плътно. Държете извън обсега на децата. Използвайте в рамките на 12 месеца след първото отваряне или преди отпечатаната дата на изтичане.

Често задавани въпроси

Защо маз T-Bact е ограничена до 7-10 дни?

Мупироцинът е ценен ресурс срещу MRSA и други резистентни грам-положителни бактерии поради уникалния си механизъм. Дългите курсове селектират резистентни организми (ниско ниво на хромозомна мутация, след това високо ниво на mupA придобиване на плазмид) и могат да направят мупироцина безполезен, когато наистина е необходим. Ограничението от 7-10 дни запазва клиничната полезност на мупироцина за дългосрочната популация. Ако кожната инфекция не се подобри в рамките на 7-10 дни лечение с мупироцин, следващата стъпка е микробиологичен култура + антибиограма, а не нов курс с мупироцин.

Мога ли да използвам маз T-Bact за импетигото на детето си?

Да — локалният мупироцин е първият избор за лечение на ограничена импетиго при деца над 2 месеца под медицински надзор. При обширна импетиго (повече от няколко малки лезии) или импетиго със системни симптоми (треска, малайство), по-подходящи са пероралният флуклоксацилин или цефалексин. При тежки или обширни случаи се консултирайте с лекар.

Може ли T-Bact маз да лекува MRSA?

Да — мупироцинът запазва активност срещу повечето щамове MRSA и е един от малкото локални антибиотици с надеждно покритие срещу MRSA. Въпреки това, високо ниво на резистентност към мупироцин се среща в 5-25% от MRSA изолати в някои болнични условия; неуспешното лечение изисква култура + тест за чувствителност. За деколонизация на носова MRSA, използвайте специалната 2% носова маз (различен продукт от тази кожна маз) според институционалните протоколи.

Трябва ли да използвам T-Bact маз за всяка рана?

Не — рутинната профилактика при малки рани и надрасквания не е подходяща. Повечето малки рани заздравяват чисто с проста грижа за раната (почистване с лек сапун, нанасяне на вазелин или проста превръзка, поддържане на чистота и сухота). Запазете мупироцина за инфекции, които вече са се развили (видим гной, корички, зачервяване, разширяващо се извън раната, топлина) или за високорискови рани при пациенти с имунодефицит. Прекомерната употреба на локални антибиотици води до резистентност.

Какво да направя, ако импетигото ми не изчезне след 7 дни?

Консултирайте се с лекар. Неуспехът да изчезне след правилен 7-дневен курс предполага едно от следните: (а) организъм, устойчив на мупироцин — изисква култура + алтернативен агент; (б) грешен диагноза — това, което изглежда като импетиго, може да е херпетичен екзем, тинея или автоимунно заболяване с мехури; (в) обширна или системна инфекция, изискваща перорални антибиотици; (г) пациент с имунодефицит. НЕ продължавайте да прилагате мупироцин след 10 дни — рискът от резистентност рязко се увеличава.

Мога ли да използвам T-Bact маз в носа си за херпес?

Не — херпесните изпъкналости се причиняват от херпес симплекс вирус, а не от бактерии; мупироцинът няма противовирусна активност. За деколонизация на носовия MRSA използвайте специалната 2% носова форма на мупироцин (различен продукт) според медицинските препоръки. Мастта за кожата не трябва да се използва в носа, защото полиетиленгликолната основа може да причини локално дразнене на носната лигавица.

Мога ли да използвам T-Bact маст върху изгарянето или голямата рана си?

За малки изгаряния от първа степен или малки рани от втора степен, след първоначалната грижа за раната, кратък курс с мупироцин може да е подходящ, ако има признаци на бактериална инфекция. За големи изгаряния или обширни рани консултирайте се с лекар — полиетиленгликолната основа на кожната форма на мупироцин може да се абсорбира системно през силно увредена кожа и да причини токсичност при пациенти с бъбречна недостатъчност.

Къде мога да поръчам T-Bact маст онлайн?

Можете да поръчате T-Bact маст от MedsBase в стандартни разфасовки (туба 5 g). Поръчките се изпращат по целия свят с дискретна опаковка. Топичният мупироцин трябва да се използва под клиничен надзор.

⚕ Медицинско известие. Тази страница е само за информационни цели и не замества медицинските съвети на квалифициран здравен специалист. Топичните антибиотици трябва да се използват разумно, за да се запази тяхната ефективност срещу устойчиви организми; злоупотребата води до същата криза с антибиотична резистентност, която ограничава възможностите за перорални и венозни антибиотици. Винаги използвайте по указание на лекар или фармацевт. MedsBase не предоставя диагнози, рецепти или клинични препоръки.

Свързани алтернативи

Други продукти в Общо здраве които клиентите също разглеждат:

Още опции в категория Красота и грижа за кожата

Класирани според скорошния обем на поръчки в MedsBase — какво избират други клиенти в тази категория.

Сила

2%w/w 5g

Количество

1 туба/и, 2 туби/и, 3 туби/и, 6 туби/и

Отзиви

Все още няма отзиви

Добавете отзив
T-Bact Ointment T-Bact маст
Рейтинг*
0/5
* Рейтингът е задължителен
* Отговорът е задължителен
Вашият отзив
* Отзивът е задължителен
Име
* Името е задължително
Добавете снимки или видео към вашия отзив

Въпроси и отговори

Задайте въпрос
T-Bact Ointment T-Bact маст
Вашият въпрос
* Въпросът е задължителен
Име
* Името е задължително
Все още няма въпроси